(Много често срещано явление, което е сигурен симтом за проблем. Не го подценявайте!)
От Мелиса Каплан :
http://www.anapsid.org/iguana/iguanaconstipation.html
Игуана, която спира да изхожда всеки ден, като същевременно продължава да яде всеки ден, има проблем. Колкото по-дълго време минава без дефекация, толкова по-сериозна става ситуацията, тъй като отпадъчните вещества се връщат в системата на игуаната и може да възникне органна недостатъчност.
Първо проверете температурата на терариума. Запек, настъпил през зимата, обикновено е причинен от спад на температурата в терариума, незабелязан от собственика, като резултат на спадането на общата температура в дома. Регулирането на източниците на отопление, така че да се осигури правилна температура в ареала за припичане и правилен температурен градиент, обикновено решава проблема и редовното изхождане се възстановява.
Необходимо е и ежедневно къпане и масажиране. Къпете в топла (на допир, около 30 ° C) вода за 10-15 минути. След това лекичко масажирайте корема, от гръдната кост към опашката, като нежно придържате игуаната, в продължение на 5 минути, или докато ѝ се седи във водата. Оставете я в топлата вода (като допълвате ваната, колкото е необходимо, за да се поддържа правилната температура) за поне още 10-15 минути. Игуаната трябва да дефекира в рамките на 24 часа, ако запушването се дължи на леко преохлаждане (при тежко преохлаждане, например бягство и престой навън през студен месец, се налага терапия при ветеринар (б. пр.), малко парче погълнат субстрат, или много лека форма на вътрешни паразити.
Ако запушването се дължи на тежка паразитна инвазия, погълната топка от човешки или косми от домашни любимци, или поглъщане на по-големи парчета или бучки субстрат (или други чужди тела), тогава къпането или увеличаването на температурата ще имат малък или никакъв ефект. Тогава игуаната трябва да бъде прегледана от ветеринарен лекар за по-нататъшна диагноза и лечение. Не се използват лаксативи, особено без надзор на ветеринар и задълбочена оценка на здравето и условията на отглеждане на игуаната.
Тежко метаболитно костно заболяване и парализа също могат да доведат до запек. Отново се изисква посещение при ветеринар, за да се определи причината и да започне лечение.
(При продължаваща повече от няколко дни констипация и липса на ефект от топлите бани – задължително заведете игуаната на лекар. Може да става въпрос за тежко запушване, състояние, с кето тя не може да се справи без специализирана помощ)