Бременност

By 0 Permalink 34

Бременните женски игуани изискват специални грижи.

Независимо дали се е чифтосвала или не, след 1.5 – 2-годишна възраст женската игуана ежегодно има яйца. Чифтосването има отношение само към това, дали яйцата са оплодени. Два месеца преди снасянето, по време на бременността, женската задължително се нуждае от повече калций (естествена или изкуствена). Калцият е необходим както за ембрионите, така и за майката, a и за черупките на яйцата. Без черупка има опасност яйцата да се спукат в тялото на игуаната и да причинят смъртта ѝ.

Игуаните снасят всяка година по едно и също време (в повечето случаи). Така че, запомнете месеца на снасяне на животинката ви и очаквайте то да се повтори приблизително пак през същия месец на следващата година. Моите женски снасят в периода от февруари до април, така че от октомври – ноември увеличавам калция.

280320121543

Нужно е тихо и закътано място с достатъчно количество почва,  в която женската да рови. Това стимулира процеса на снасяне.

Ако няма къде да рови, игуаната може да „задържи“ яйцата си. Ако гледате повече от една игуана, непременно отделете бременната. Дори и да са женски, две игуани не могат да съжителстват в един терариум, особено през периода на бременността. Те се конкурират за територия, за гнездото, а и пазят яйцата си. Присъствието на друга игуана в терариума прави бременната неспокойна и агресивна, и също може да доведе до задържане на яйцата. Женската ми обезобрази мъжкия няколко дни след снасянето. Макар че яйцата отдавна не бяха в гнездото, тя продължаваше „да ги брани“.

Може да поставите в терариума дълбоко съндъче или леген, пълен с чист субстрат (почва без тор, пясък без камъни и т. н.), където игуаната да рови. Аз ползвам гнездо, което съм си направила от дълбока пластмасова кутия и тръба, през която животното влиза в тъмното и пълно до половината със субстрат гнездо (идеята е да се имитира естествена среда – тунел и дупка в земята). Каквото и да изберете, предвидете гнездото да е достатъчно голямо и дълбоко, така че игуаната да може свободно да се движи вътре, да не се заклещи или удуши. Трябва да има и необходимата влага и температура, иначе тя няма да го ползва, защото игуаните инстинктивно търсят места с условия, в които яйцата ще оцелеят и ще се излюпят успешно. На сухо или студено това не става.

Броят и размерът на яйцата зависят от размера и възрастта на животното и условията на отглеждане.

Едно от моите бебета на 1.5 години за първи път снесе девет яйца. Някои от сестрите ѝ снесоха за първи път на 2.5 години по 20-22 яйца. Майка им започна първото снасяне на около 3 – 3.5 години с 31, на следващата година  41, а на по-следващата снесе 86 яйца.

Преносването на яйцата е много опасно за живота на игуаната. Има опасност и от запушване с яйца, застанали в неправилна позиция, които да запушват яйцепроводите и да препречват пътя за излизане. Възможно е и „усукване“ на самите яйцепроводи. Това също може да има фатален край. Треперенето на женската или лежането на една страна са сигурни симптоми за проблем. Снасяне, което продължава повече от 24 часа не е нормално и е необходима лекарска намеса.

Често след приключване на контракциите остават неснесени яйца. Задържането им може да е смъртоносно. Дори да ви се струва, че няма никакви яйца, игуаната задължително се проверява на видеозон. Водих женската си три пъти, докато беше бременна. За някой това може да е прекалено, но аз съм човекът, който има първите излюпени в България, живи и съвършено здрави игуанки. Ако не правите няколко посещения, то задължително направете един преглед с видеозон или рентгенова снимка, веднага след приключване на снасянето!

Игуаната може да резорбира фоликулите си и да не образува яйца. Въпреки че липсата на яйца се счита за нормална за женски отглеждани сами, тя може да бъде и признак за липса на необходимите условия.

Обичайно е през последния месец на бременността игуаната да спре да се храни. Тялото ѝ е дотолкова претъпкано с яйца, че буквално няма място за храна. Не я хранете насила – това е широкоразпространена заблуда, която специалистите отричат – може да ѝ навредите! През този месец игуаната използва предимно запасите в тялото си. За да протече правилно бременността е важно през останалото време женската да се храни правилно и достатъчно. Тъй като има реална опасност от обезводняване на игуаната, подсигурете ѝ винаги прясна вода и басейнче. След снасяне игуаната е изключително слаба. При добри грижи и условия, тя се възстановява за около 2-3 месеца. Може да започне с яденето веднага след приключване на снасянето.

Бременността на женската изисква изключително внимание и наблюдателност от ваша страна. Женските игуани най-често умират около периода на снасяне на яйцата. Това е критичен за тях момент. Подсигурете на игуаната си необходимите условия и грижи. Усетите ли, че нещо не е наред – веднага посетете лекар. Бързата и навременна реакция може да спаси живота на игуаната ви.

Руми

Comments are closed.

error: Content is protected !!