Размножителният период при зелените игуани е цикличен и, в повечето случаи, започва по едно и също време всяка година. Първото разгонване и при мъжките и при женските игуани съвпада с периода на полова зрялост – на около 1,5 годишна възраст. В началото на този период, функциите и други поведенчески прояви на мъжките и женските са сходни. Но колкото повече навлизат в този период, толкова повече са различията. Ако игуаната не показва признаци на разгонване до 3 години, вероятно нейната диета и условия на отглеждане не са правилни.
Период на разгонване
При женските този период съвпада с разгонването на мъжките, но обикновено трае по-малко, като веднага след това следва бременност. При игуаните не е задължително чифтосване, за да настъпи овулация и да започнат да се развиват яйца. Това се случва всяка година и без участието на мъжки. Яйцата, в този случай, са „празни“, т.е. неоплодени. Периодът между чифтосването с мъжкия и снасянето на яйца е около 60 дни (продължителността може да е различна б. пр.).
Типичните признаци на поведение при женските:
- Промяна на цвета – частично или изцяло в рижав или червенокафяв;
- намаляване на апетита до пълен отказ от храна;
- липса на линеене;
- безпокойство, тревожност и много висока активност;
- Агресия (по-силна при мъжките, отколкото при женските);
- Много често „кимане“ с главата (женските кимат както в хоризонтална, така и във вертикална посока), нападане на собственото си отражение в огледалото, удари с опашка;
- Желание да се оставят „знаци“ от изпражнения в много малки количества, по няколко пъти на ден, без игуаната да чака собственикът ѝ да я занесе до тоалетната;
- Систематично копаене, почти денонощно – в терариума, ъглите на стаята, дрешници, както и охраняване на тези ареали от въображаеми други женски (в последния стадий от бременността).
Хигиена
По време на разгонването, поради липсата на линеене (смяна на кожата), хигиената се свежда до често почистване на терариума. Игуаната често ще се изхожда, а с ровенето ще разхвърля почвата от гнездото по целия терариум. Също така ще разпръсква вода и ще размазва по стъклото изпражнения. Трябва да сте подготвени за този момент, необходимо е да се поддържа идеална чистота. Ако игуаната се нарани, е необходимо спешно да обработите раната и да отидете на ветеринар. При тях зарастването на рани и фрактури е трудно и продължително, антибиотичната терапия, за да се предотвратят инфекции, често е наложителна, затова специализирана консултация е абсолютно необходима.
Хранене
Намаляването на дневния хранителен прием или отказът от храна са естественото поведение на игуаната през размножителния период. Намаляване на теглото при женските е трудно забележимо, тъй като развитието на яйцата увеличава размера на тялото.
Собственикът на женска зелена игуана трябва да бъде особено внимателен с храненето на животното. Погрижете се тя да получава достатъчно калций, за да се избегнат здравословни проблеми. Дозата на бременната игуана се увеличава 1,5 пъти. В този период има голяма вероятност да настъпи обезводняване и недостиг на калций. Обикновено възниква проблемът – как да се поддържа по-висока доза растителен протеин и калций, ако вашата игуана яде малко или отказва да яде. Въпреки това не хранете игуаната насила, това е противопоказно!
Повечето вода зелената игуана получава чрез храната, така че в този период животното често трябва да се къпе. В периода на пълен отказ от храна игуаната отслабва, може да се види изпъкване на тазовите кости и изтъняване на задните крака и опашка.
В последния етап на бременността, от дехидратация предпазва отвара от ленено семе или вода, която може да бъде давана на женската със спринцовка (без игла). Също така може (б. пр. – наложително е), във водата да се добавя калций.
Контузии
Поради повишената активност на женските в търсене на мъжки и изграждането на гнездото, този период се характеризира с най-голям брой травми. Необходимо е да се обезопаси терариума, да се премахнат всички излишни неща и да се постави гнездото, за да привлече вниманието на женската.
ОВУЛАЦИЯ И БРЕМЕННОСТ:
Тази „схема“ ще ви помогне да се ориентирате в симптомите при разгонването при женските по седмици.
Вителогенеза (когато яйца все още няма, но се развиват яйчните фоликули)
1 – 4 седмица. Женската има голям апетит. Повишена агресивност.
5 – 6 седмица. Апетитът значително намалява, до пълен отказ от храна. Женската остава много добре оформена, пълна. През последните дни, може да има жълта урина.
В края на вителогенезата се извършва или регресия (резорбция – игуаната разгражда и усвоява яйчните фоликули и до образуване на яйца не се стига), или овулация.
Бременност.
1 – 4 седмица. Характеризира се с голям апетит.
4 – 5 седмица. Загуба на апетит. Игуаната може да пропусне хранене. Понякога се наблюдава избирателен апетит. Женската може да започне да яде храни, от които преди се е отказвала или напротив, отхвърля храни, които е приемала в ежедневната си диета. При недостиг на метаболитна влага може да се наблюдава жълта урина. Дори и доста опитомени гущери могат да започнат да избягват допир.
5 – 6 седмица. Значително намаляване на апетита. Игуаната може да яде малки порции на често. Дори и със слаб апетит, опашката изглежда дебела. Започва пробно копане на различни места.
6.5 – 7 седмица. Изразяват се контурите на яйца (под ребрата). Ако женската е в отпуснато състояние и позволява да се пипа, яйцата могат да се усетят на допир. Опашката започва да отслабва. Появява се депресия.
7.5 – 8 седмица. Яйцата падат по-близо до бедрата. Женската изглежда леко отслабнала. Пълен отказ на храна. Безпокойство. Активно копае в гнездото (ако то е успешно) или извън него.
2 – 3 дни преди снасянето женската изглежда много отслабнала. Често се забелязва жълта или оранжева на цвят урина.
Трябва да се отбележи, че се случват и отклонения, и бременността може да продължи от шест до дванадесет седмици. Но алгоритъмът е почти същият.
След периода на активно търсене на мъжки, настъпва кратък покой, това показва, че настъпва овулация. Бременността обикновено продължава 3-5 седмици. Женската е по-спокойна и се храни добре. Следващият етап е активното търсене на „гнездо“. Яйцата започват да растат и скоро могат да се видят от двете страни на тялото, наподобяващи „грозд“, яйцата са с размер на 2-3 см. На пипане те са меки, черупката се втвърдява след като се снесат и поседят на въздух.
Стопанинът трябва да осигури удобна камера за гнездене. Това може да бъде кутия или контейнер, достатъчно голям, за да може игуаната свободно да се завърта в него. Съдът трябва да е с капак и да има отвор отстрани или отгоре. Почва – най-добре да използвате торф или смес от торф и пясък. Сместа следва да се навлажни с вода и изцеди до такава консистенция, че да могат да се правят „кални кюфтета“. Ако игуаната е започнала да яде торфа, можете да го замените с кокосов субстрат. Дебелината на субстрата трябва да бъде поне 20 см. Устройството на гнездото е много важно – женската може да го игнорира, ако не хареса влажността на субстрата или височината, или ако липсва необходимата температура – около 30° С. Уверете се, че игуаната не може да се заклещи в процеса на копаене и да увреди ноктите или пръстите си, направете гнездото напълно безопасно. Липсата на удобна камера за гнездене може да възпрепятства снасянето на яйцата и да доведе до дистокия (задържане на яйцата б. пр.).
Преди самото снасяне яйцата се смъкват от яйцепровода до бедрата. Броят на яйцата и тяхното състояние е добре да прегледате на рентген предварително. Те могат да бъдат от около 17 до 75 бр. (в зависимост от големината и възрастта на животното, местообитанието, условията и т. н.). Снасянето обикновено продължава не повече от един ден. Задължително се прави рентгенова снимка, за да се установи дали не са останали яйца в яйцепровода, тъй като, ако в продължение на три дни яйцата не се снесат, може да настъпи смърт от перитонит.
Също така, в плен, понякога женската „решава“ да резорбира фоликулите си. Това е естествен процес при липса на мъжки или при липса на чифтосване. Но гнездо все пак трябва да има, тъй като никога няма гаранция, че тази година игуаната няма да снесе няколко дузини яйца. Обикновено при нарастващ апетит, често може да се смята, че игуаната е започнала да резорбира фоликулите.
Индивидуални особености
Тъй като отглеждаме зелени игуани в плен, а не в родината им, при други климатични условия (дори ако терариумът е идеално балансиран), разгонването може да протече индивидуално. Ярко изразени са само някои от признаците. Без значение колко добре игуаната ви се чувства, вие трябва да бъдете внимателни, да осигурите храна, витамини и калций, да направите своевременно ултразвук или рентген. С възрастта може да се смени времето на разгонването, то може да настъпи по-рано или по-късно. Също така с годините разгонването обикновено става по-спокойно и преминава по-гладко. Протичането на този деликатен период много зависи от стопанина. Създайте нужните условия за успешно снасяне на момичето! Според статистиката, при много женски се стига до операция и дори до смърт, поради невнимание към условията за снасяне.
Това са основните точки, които всеки собственик на женска зелена игуана трябва да знае наизуст:
- Да се осигури нормално и правилно хранене на самката.
- Да се осигури достатъчно количество калций и витамини.
- Да се предостави грамотно направено гнездо, с правилния субстрат, с нормална температура и влажност.
- Да се осигури нормален режим на отглеждане. Свободното разхождане по време на бременност е изключено!
Превод от – http://iguanarus.ru/