Поведението на мъжката зелена игуана в периода на разгонване

Начинаещите собственици на зелена игуана, без опит в отглеждането на тези екзотични влечуги, се сблъскват с промяна на поведението на домашните си любимци през зимата.

Изразеното сексуално поведение е свързано с размножителния период  и се проявява при игуани след навършване на 1.5 – 2 години. За животните придобити на възраст от 3 до 6 месеца този момент съвпада с втората зима от придобиването им.

Размножителният сезон започва през ноември – декември и завършва в края на февруари.

sex

sex1

Най-активната фаза, характеризираща се със значително намаляване на апетита, тревожност и агресия продължава от 2 до 5 седмици.

Този период е индивидуален и може да се появи във всеки от зимните месеци.

Типичните признаци на това поведение са:

  • Намаляване на дневния хранителен прием на 1/3 от нормата до пълен отказ от храна.
  • Тревожност, чести опити за излизане от терариума, копаене, нападане на собственото си отражение, агресия към стопаните, зачестяване на „кимането“ с глава, махане с опашка, силно желание да се оставят маркери с отделянето на секрет и изпражнения при обиколка на  „територията“ и терариума си.

Външни признаци:

  • Ярка, контрастна окраска.
  • Увеличени бедрени пори (холокринна жлеза)
  • Отделяне на сперма във формата на бели „съсиреци“, бързо втвърдяващи се  на въздуха.

sperma1

sperma2

Хигиена

По време на разгонването трябва да се обърне по-голямо внимание на хигиената на игуаната.

Терариумът трябва да бъде чистен ежедневно. Игуаната обезателно трябва да се къпе всеки ден в топла вода (30 – 33° С), в продължение на най-малко 30 мин. Местата в къщата или апартамента, където игуаната прекарва време извън терариума, трябва да бъдат почистени и да няма предмети, донесени от улицата. Басейнът и купите с вода, разположени в терариума, трябва да се сменят с чиста водата всеки ден и да се измиват добре.

За възрастните мъжки (над 3 години) в плен, които нямат партньорка за чифтосване, се счита за норма натрупването на сперма в торбичките на хемипенисите в опашката и отделянето ѝ във вид на „наденичка“ със сив цвят, 1 – 2 пъти месечно. За отстраняване на сперматозоидите, е полезно да се масажират леко опашечните торби по време на сутрешната тоалетна, по посока от задната част на опашката към основата на опашката.

Хранене

Животното започва да яде по-малко и като следствие активно губи тегло. По това време е много вероятна дехидратация. Необходимо е разнообразяване на диетата, дава се храна на малки порции, няколко пъти на ден. Характерен е преход към леки храни (салати). За пълноценно хранене е полезно да се добавят витамини, може да се дава воден разтвор с пластмасова спринцовка, без иглата.  Дават се през устата.

Контузии

Поради повишения „научно-изследователски“ интерес на игуаната в размножителния период, трябва да я придружаваме по време на разходката ѝ, и да премахваме от пътя ѝ обекти, които могат да доведат до нараняване.

Най-често игуаната се наранява, когато се хвърля към отражението си в огледало или стъкло, удря главата си, когато „кима“ или наранява опашката при удар в твърд предмет (крак на шкаф, ъгъл и т.н.). Това може да доведе до счупване и изсъхване на опашката на мястото на нараняването. Има случаи на ухапвания на собствената си опашка и лапи.

Изброените промени в поведението на мъжката игуана могат да настъпят в различна степен, в зависимост от възрастта и характера на вашия домашен любимец.

Превод от – http://www.iguanarus.ru

Comments are closed.

error: Content is protected !!