Забележка: Като оставим настрана естетическите решения за терариумa, тях ще създадете сами, тук ще получите практична информация, за изискванията за безопасност и комфорт на животното, с които задължително трябва да се съобразите. Много великолепно декорирани терариуми са на практика ужасно неудобни и дори вредни за своите обитатели.
Размер – Препоръчителните размери за млади игуани, до 1,5 години, са – 100 см : 50 см : 50 см, (височина, дължина, дълбочина). За игуани над 1,5 години – 150 : 150 : 70 см (височина, дължина, дълбочина). За възрастните игуани са препоръчителни по-големи размери: 200 : 200 : 125 см. Ако си направите място за разходки и катерене извън терариума и редовно извеждате животните си, може да намалите малко размерите. Но при всички случаи, те се нуждаят от мускулно натоварване и пространство. Много собственици погрешно смятат, че малкото пространство е достатъчно, тъй като игуаната е много мързелив гущер. Това е факт, те предимно се припичат на слънце, но трябва да имат възможност за разходки и катерене през деня. Друга често срещана грешка е – голям, но зле отоплен терариум. В тези случаи игуаната се свира под лампата и не ползва другото пространство.
По време на периода на адаптация на младите игуани, за да се избегне стреса, поставете терариума в стая, където животното ще бъде на спокойствие, далеч от деца, кучета, телевизор или шумни гости. Можете частично да сложите завеса на терариума. Задължително е да има укритие в терариума.
Материали – Терариумът може да се изработи от стъкло или от съчетание на стъкло с ламинирани плоскости, или дъски (шперплат, плочи от дървесни частици, ПДЧ, OSB), или само от плоскости. Игуаната е жител на тропическите гори, в които влагата достига 95%, сравнително високи температури, и голяма UV радиация. За домашно отглежданите игуани по нашите ширини терариумът е абсолютно необходим и условията в него трябва да са най-близо до естествените. Всички продукти от дървесина изискват задължителна обработка срещу влага. Те могат да се покрият с боя или лак (задължително безвредни, за най-безопасни се считат боите и лаковете на акрилна основа). Това не се отнася за клоните и катерушките, а само за стените. После следва всички плоскости (шперплат, плочи от дървесни частици, ПДЧ, OSB), да се облекат с някаква изолация по две причини –
- Влагата – подпомага образуването на мухъл, плесен, гъби и вредни микроорганизми;
- Някои материали, под въздействието на високата температура, влага и ултравиолетова светлина, отделят вещества вредни за игуаната. Може да използвате декоративни материали като корк, бамбук, изкуствен камък за изолация и декорация. За закрепване на декоративната изолация може да използвате силикон.
В терариума може да поставите клони от дърво, тъй като в природата игуаните живеят по дърветата и само понякога слизат на земята. Но не всички дървета са подходящи за това. Най-добрият вариант е дъбът – дървесината е здрава, не гние в мокрите условия на терариума и е антисептична. Подходящи са също клоните на плодните дървета – ябълки и круши, или на явор, липа, трепетлика, или лозите. Не се препоръчва използването на иглолистни дървета. Всички дънери и клони трябва да се почистят и дезинфекцират защото могат да внесат листни въшки, акари, бактерии и др. Клоните и платформите трябва да са с достатъчна дебелина, удобни и добре закрепени. Често срещана грешка е неподходящото обзавеждане. Игуаните са мързеливи. Те няма да хукнат по клоните, те им служат само за придвижване. Не се чувстват комфортно и да висят вкопчени в клоните – осигурете удобна платформа, където животното да се излежава и припича. Много собственици слагат допълнителни омекотяващи материали на платформите – много подходяща е изкуствената трева. Друго важно предупреждение – организирайте обзавеждането така, че игуаната да не може да падне. Колкото и добри катерачи да са, това се случва, и ако е много високо се нараняват. Осигурете постепен преход между отделните нива, дебели клони и нехлъзгави пътечки (затова служи навито естествено въже).
Вратите на терариума могат да бъдат отварящи се навън, плъзгащи се и т. н., въпросът е да се заключват и игуаната да не може да ги отваря сама, и да са абсолютно безопасни за игуаната. Те трябва да са направени по такъв начин, че да не може да наранят игуаната.
Вентилацията на терариума е задължителна. Въздухът трябва да се обновява, иначе игуаната ви може да се задуши или разболее. Това важи и за стаята с терариума, иначе се задържат вредни микроорганизми. Отворите обикновено се поставят отдолу и отгоре, за по-добра циркулация. Много хора слагат решетка на тавана на терариума. Може и да са по диагонал, всичко зависи от мястото, на което ще разположите терариума и лампите.
UVB лампата също е задължителна. Тя се монтира до отоплителната лампа – там, където животното ще лежи да се припича, обикновено това е най-високата платформа. Важно е да си купите UVB лампа с дължина на вълната от 290 – 320 nm и стриктно да спазите указанието за монтаж на производителя. За UVB има отделна тема, запознайте се с нея, това е жизненоважно условие.
Отоплението – Игуаната се нуждае от нагряване отгоре. За това е необходимо да поставите няколко рефлекторни/спот крушки. Колко крушки ще сложите зависи от обема на терариума. За регулиране на температурата е най-добре да се постави димер или да разделите лампите на отделни ключове. За по-малки терариуми, за отопление през нощта, се използват керамични лампи. При тях също трябва да се следи и регулира температурата. Лампите трябва да са разположени така, че игуаната да не се изгори. Те трябва да работят 12 часа, необходими са и 12 часа пълна тъмнина. Игуаната няма нужда от лампи тип нощна/лунна светлина. Те са за активните нощем животни, а зелената игуана не е от тях, те даже ѝ пречат и нарушават денонощния ѝ цикъл.
В голям терариум (вертикален), без подово отопление, няма да успеете да осигурите необходимата тампература. Най-добрият вариант е нанофолио с терморегулатор. През нощта температурата в терариума трябва да е 25-28 ˚ C. Минималната температура през нощта за възрастни игуани трябва да бъде най-малко 23 ˚ C, за млади игуани – не по-ниска от 26 ˚ C.
Влажност – От опита на много собственици излиза, че най-добрият начин за поддържане на висока влага е обикновенният ултразвуков овлажнител. Не са кой знае колко скъпи, а вършат чудесна работа. Снабдяването с овлажнител по никакъв начин не изключва наличието на бесейн с чиста вода. Той е задължителен и температурата в него трябва да бъде около 30-32˚ C. Друг възможен начин за осигуряване на влага е използването на „тропически дъжд“. Задължително е да пръскате с вода животното поне 2-3 пъти на ден, с обикновен пулверизатор. Мокренето на игуаната трябва да е поне 30-40 минути преди изключването на светлините, за да има възможност да изсъхне и да се стопли.
Дъното – Ако вашият терариум не е от стъкло, е необходимо да се погрижите дъното да е защитено от вода. Обикновено се използват безопасни материали, които не пропускат вода като теракот, балатум, стъкло, пластмаси и т.н. Разликата между стената и пода трябва да се запълни със силикон. Практичен вариант е да се направи пода на терариума с теракот, като под него е нанофолиото (между теракота и нанофолиото има гипсокартон), което нагрява теракота и достига едни приятни 30˚ C градуса, над него може да се постави килимче от изкуствена трева. Това е и най-лесният за почистване вариант.
Декорация – За декорация на терариума можете да използвате различни изкуствени растения. Изкуствените растения са много подходящи за млади игуани, те ги използват като прикритие, също така, младата игуана може да пие вода от тях, когато ги напръскате. Имайте предвид, че игуаната може и да се опита да ги яде. Добре е да използвате такива, които са направени специално за терариуми. Много стопани се принуждават да се откажат от изкуствените растения, защото игуаната непрекъснато се опитва да ги изяде. Растенията трябва да са закрепени добре, защото служат и за катерене. Наблюдавайте игуаната, ако тя прояви нездрав интерес към тях – по-добре ги махнете.
ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ВАЖНО – не правете от терариума детска градина. Не слагайте никакви играчки и дребни неща. Изключително вредно е за постелка да се използват – пясък, камъчета, котешка тоалетна, дървесни стърготини и въобще всякакви материали, рекламирани от производителите, като специално разработени за терариуми. Това е само реклама, никой опитен любител на игуани не купува и не използва подобни материали. НЯКОИ ОТ ТЯХ ВОДЯТ ДО ЗАПУШВАНЕ И ЧРЕВНА НЕПРОХОДИМОСТ, СЛЕДОВАТЕЛНО ДО СМЪРТ НА ИГУАНАТА, ДРУГИ ИЗЛЪЧВАТ ВРЕДНИ ВЕЩЕСТВА (КЕДРОВИ СТЪРГОТИНИ).
За постелка на дъното най-добре да използвате килимче тип „изкуствена трева“.
Вариант I – любезно ни беше предоставен от нашата приятелка Ирина, консултант и администратор на няколко специализирани чужденстранни форума и страстен любител на игуаните:
Това е най-обикновен скрин и ето какво се получава с малко фантазия, сръчност и немного пари. Трябва да отбележим обаче, че това е вариант за временен терариум за малка игуана.
Задължително е да кантирате страните:
Трябва да се изолират тавана и пода:
Задължително трябва да се направят отвори за вентилация:
Осветлението:
Пода:
Страните се изолират с корк:
Как да закрепим клоните – (между колоните и стените не остава процеп, използват се ленени въжета):
Постелка за пода:
Готово :
Вариант II – превръщане на съществуваща ниша в терариум:
Тук трябва да отбележим, че този резултат се постига и с ПДЧ (например готов гардероб). Задължително изрязваме отвори за вентилация, после отвътре залепваме фибран – 2 см.
Тъй-като в случая говорим за вертикален терариум и то голям, по наше мнение, а и по мнението на всички специалисти, подовото отопление е задължително. В случая е нанофолио.
Над фолиото на стените е сложен водоустойчив гипскартон (внимавайте при поставянето му да не пробиете нанофолиото), а на пода върху него (отново гипскартон) е сложен теракот, за по лесно почистване. Над теракота – килимче зелена трева за омекотяване.
Монтират се платформи (в случая от ОСБ), които също се обличат с „фибран” (показаните платформи впоследствие се оказаха нефункционални, тоест малки. При монтажа се съобразете с размера и тежестта на възрастна игуана, за да не се наложи преправяне, както стана в нашия случай). Монтират се „камъни“ от стиропор, които се обработват с пистолет с горещ въздух.
Шпаклова се с лепило за изолация – задължително тип „флекс“ и с фибри за здравина.
Монтира се осветление/отопление – в случая луни със спот (рефлекторни) крушки.
Поставяме и задължителното UVB.
Накрая боя – задължително водоразтворима и безвредна, течен силикон за импрегнация (може да се използва и разредено С200 за запечатване на теракола).
Доволния обитател:
Терариума сега – прекрояван няколко пъти, поради бурния растеж на доволния обитател: