Как да направим гнездо за снасяне?

Снимковия материал ни предостави Ирина – благодарности! Идеята е представена на форума на http://myreptile.ru/. Основното ѝ предимство е, че е успешно изпитана, и е съобразена с всички изисквания и предписания на специалистите. По нататък ще публикуваме и други варианти, но съществени разлики в концепцията няма.

Основни изисквания към гнездото на игуаните:

Гнездото представлява кутия, дължината и ширината на която, са приблизително равни на половината от цялата дължина на гущера. Височината трябва да е не по-малко от 25 сантиметра + два пъти височината на женската. Идеалните размери са 50 х 50 х 50 сантиметра. Не по-малко от 25 см от гнездото се пълни със субстрат. Може да се използва торф, кокосови стърготини или нарязан торфен мъх. Във всички случай, субстратът трябва да бъде влагоемък и лек. Ако е твърд и тежък, може да нарани пръстите на женската, докато рови – доста често срещан проблем. Субстрата се залива с кипяща вода, изцежда се и се поставя в гнездото. Температурата, която трябва да се поддържа в гнездото е 30 градуса, а влажността – 75-90 %. Внимание трябва да се обърне на нагревателя, който ще поставите да топли гнездото : това е много важно за да не може копаещата женска да стигне до него.

Въз основа на тези препоръки направихме нашето гнездо. Бих добавила, че гнездото е използвано от четири различни женски с удоволствие, никое момиче не се отказа от него, няма увреждания или аварии.

В зависимост от размера на терариума и вътрешния дизайн, гнездото може да бъде позиционирано по различен начин, да се постави директно в терариума, частично да се вгради в пода, или да е под дъното на терариума с достъп през дупка в пода. Във всеки случай, входът на гнездото трябва да бъде удобен и леснодостъпен. В близост до входа се поставя вана с вода защото игуаната често след копаене обича да пие или да се къпе.

Ето как ние направихме нашето гнездо

Първо взехме решение за материала. Тъй като в гнездото трябва да бъде влажно и топло, следва да се избере подходящ за такива условия материал. Например, в никакъв случай не можете да използвате картонени кутии, ПДЧ и т. н. Ние избрахме полистирен, защото е лесен за обработка, реже се лесно с резачка, има приятен външен вид, лесно се лепи, (използвахме специално лепило-гел), също така е доста лек. Полистиренът не пропуска влага и не отдава топлина. Съветвам ви да направите директно правилното по размер гнездо, тоест, да предвидите, че игуаната ще порасне. Конструкцията ще бъде използвана в продължение на години. Първото ни гнездо беше с размер 30 : 50 : 50 см, а година по-късно се наложи да правим ново. С размера на нашите женски 30-35 см (тялото), новото гнездо е с размери 50 : 50 : 50 см.

Общ изглед на гнездото

gnezdo1

Стените на гнездото са четири слепени парчета полистирен. В една от стените е направен входът. Размера му изчислихме според размера на игуаната, така че да може лесно да влиза. За оформяне на входа сме използвали готова система за закрепване на вентилатор (в магазина се продават с различни диаметри).

gnezdo2

Покривът на гнездото е с бордове, те са залепени така, че покривът се държи здраво върху гнездото.

gnezdo3

Дъното е направено отделно – също от парчета полистирен се прави борд, като при покрива, за да се свърже със стените на гнездото

Върху дъното е сложен термоизолационен материал, върху който е пуснат по всички правила нагревател. (за този размер за предпочитане е термонагревател от  35-40 W):

gnezdo4

Върху бордовете сложихме парче ламарина (на ролка), за по-добра топлопроводимост. По края залепихме парчето с лепяща ролка, за да се прикрепи плътно към дъното и да се избегнат наранявания. Плочата трябва да се залепи за страниците така, че да се избегне нараняване или изгаряне на игуаната докато копае.

gnezdo5

Субстрата: Гнездото се пълни с избрания субстрат. Ние използваме торф. За нашия обем са необходими 80 литра. Избираме такава, в която няма керамзит, перлит и други химически добавки. Трябва да е натурален! Височината на субстрата е много важна. Една от женските ни си нарани ноктите на ръцете и краката, когато в гнездо сложихме само половината от препоръчителния обем торф. В останалите случаи, при съблюдаване на всички препоръки, наранявания не е имало.

Готовото гнездо

 gnezdo6

Малко усъвършенстване

 gnezdo7

Гнездото в терариума, когато не се ползва

gnezdo9

 Гнездото влиза под дъното на терариума.

 gnezdo8

 

Гнездото в експлоатация

 gnezdo10

 

Игуаните внимателно зариват яйцата си. Целият субстрат е върху тях.

 

 gnezdo12

 gnezdo13

Друг вариант за направата на гнездо са ето тези кутии, които се продават по магазините в България. Входът е на същия принцип, както е показано по-горе. Ако подът на терариума ви е с подово отопление, спокойно може да не слагате допълнително топлещо устройство отдолу.

 

gnezdo14.png

gnezdo15.png

gnezdo16.png

gnezdo17.png

Comments are closed.

error: Content is protected !!