Средната температура на отглеждане е 19° – 34° градуса. Става дума за общата температура на въздуха в терариума. При по-ниски или по-високи градуси зелената игуана умира. В природата игуаните сами регулират телесната си температура. Те се припичат на слънце, а когато им стане топло, се охлаждат в реката или се прибират на сянка, в силно разлистените клони на дърветата. В домашни условия ние сме тези, които трябва да следим за температурата. Вечер е редно да е по-ниска, но никога не бива да пада под 19 градуса. Идеалната дневна температура на въздуха е 32° – 33° градуса (като изключваме зоната за припичане, където трябва да е около 40° С), а нощната 22° – 24° С. Забелязала съм, че игуаните ми се чувстват чудесно и се хранят с огромен апетит, при поддържане на тези градуси. Задължително трябва да има разлика между дневната и нощната температура! Постоянната температура е вредна за организма на игуаната.
За дневното отопление са необходими рефлекторни крушки. Обикновените лампи, макар и някои да ги използват, не са добър източник на топлина.
Рефлекторните на Osram вършат идеална работа и можете да ги откриете почти навсякъде в големите вериги. Енергоспестяващи са и харчат по-малко ток от обикновените лампи, а топлят по-добре. На година средно един път сменям лампи, т. е., не е голям разход. Същите спот лампи на Phillips струват 12 лв.
Денонощието на игуаните задължително трябва да е разделено на тъмна и светла част, 12 на 12 часа. В противен случай стават нервни, а понякога и агресивни. Стресът влошава цялостното им здравословно състояние. Напълно противопоказно е да се отопляват и през нощта с рефлекторна лампа.
За през нощта, в хладните сезони, е нужнa или керамична лампа, или подово отопление.
Керамичната лампа струва около 50 – 60 лв. Много е лесна и удобна за поставяне. Трябва само да се внимава да не е на място, където игуаната може да я достига или директно отблизо да се нагрява, защото е много мощна и може сериозно да изгори животното. Тя е подходяща за по-малки обеми.
За по-големи обеми е необходимо подово отопление. Трябва да прецените мощността му според размера на терариума ви. То трябва да бъде безопасно монтирано и да нагрява много леко, като вдига общата температура в терариума. При допир трябва да е хладко. Има различни варианти, но след доста експерименти открихме нанофолиото и новите терариуми ги правим така. По-скъпо е като първоначална инвестиция, но е напълно безопасно и доста икономично.
Специалистите категорично отхвърлят нагревателните камъни, като средство за нагряване на зелена игуана. Освен, че са доста по-скъпи, те са и опасни. Игуаните не са скални или земни гущери, а дървесни, и физиологията им не е пригодена за подобен род нагряване. Има опасност много жестоко да си изгорят коремчетата и други части на телата, докато лежат на тях.
Ние сме отговорни за това интелигентно да се погрижим за отоплението на игуаните си. В противане случай те се оказват в капан, където прегряват, студуват или се изгарят, без да имат възможност да избягат. Обикновената лампа и нагряващият камък са неподходящи. Трябва да се прецени разстоянието от лампата до мястото, където обикновено лежи животното. Има много игуани с ужасяващи рани от изгаряне, именно от неподходящо отопление или лошо преценено разстояние. Често раните стават видими за хората на много късен етап. Melissa Kaplan и д-р James W. Hatfield пишат, че когато общата температура е ниска, влечугите се прилепват до източника на топлина, и дори да изгарят – те не го усещат. Чувствителността им към топлина е изключително слаба. Лампата може да изпече плътта под кожата им, преди тя да покаже на повърхността белези на подуване, мехури или изгаряне. Възпаленията са ужасни и изключително болезнени за животните. Видях игуана с такава рана от лампа в Природонаучния музей, докато там още имаше влечуги. Собственикът ѝ я беше изоставил. Месото ѝ се виждаше и беше станало бяло като на сварено пиле. Необходимо е голямо внимание, при отглеждането на игуана невежеството е равносилно на жестокост.
Термометърът също е задължителен. Той ще ви дава ясна представа каква е температурата в терариума. На пазара се предлагат термометри за терариуми от самозалепващо се фолио, под формата на лента. Струват 1 – 2 лв. Имам и от тях, но препоръчвам горещо електронните. Те, освен че са по-точни, показват най-ниска и най-висока температура, достигната в терариума. Така ще може да следите какво се случва докато ви няма и дали подсигурявате нужната температура по всяко време. Имат и функция, която да алармира, когато градусите се покачат или паднат под зададените от вас граници.
Удобно е да си закупите таймери, в които да включите лампите и подовото отопление. Така няма да ви се налага да следите за включването и изключването им. Достатъчно е само да настроите часовете, в които искате те да работят и изключват и таймерите автоматично ще регулират това. Има механични и електронни. Аз предпочитам механичните. По-малка е вероятността да дадат дефект. Струват около 8 – 11 лв.
Осветление и слънчева светлина
В природата зелените игуани синтезират витамин D3, който участва в усвояването на калция, чрез излагане на слънчева светлина. За зелената игуана UVB лъчението е от жизненоважно значение. В домашни условия е задължителна UVB лампа. Трябва да е за влечуги, а не за растения.
Има различни видове лампи на фасунга и пури. UVB лампата трябва да се постави до рефлекторната лампа, за да може, докато се припича, игуаната да поема и необходимите ѝ UVB лъчи. Трябва да се спазват МИНИМАЛНАТА и МАКСИМАЛНАТА дистанция, за да бъде лампата ефикасна и едновременно с това безопасна. Има и лампи, ефикасни на по-малко разстояние – винаги четете упътването на кутията, за да не купите прекалено силна или слаба. Соларната UVB лампа се сменя на всеки 6 – 9 месеца. След това тя само свети, но не излъчва UVB.
Извеждам игуаните си ежедневно на слънце, когато сезонът го позволява. Така не всеки ден използвам по 12 часа соларните лампи. Включвам ги активно в месеците от септември до април. Така че ги сменям веднъж в годината.
Желателно е да извеждате игуаната си на слънце. В естествени условия зелената игуана синтезира витамин D3 чрез слънцето. Той се използва от организма ѝ, за усвояването на калция. Този обмен е изключително важен за всички функции, които калцият поддържа в тялото на игуаната и е основен фактор за здравите ѝ кости. Химично произведеният витамин D3, който даваме под формата на хапчета или прах не е пълноценно усвоим от игуаните и дозировката му е много трудна – това го прави опасен. Слънчева светлина през прозорец не върши работа. Стъклото филтрира УВБ светлината. Най-доброто си остава естествената слънчева светлина.
През топлите сезони осигурявам ежедневно слънце на животинките си. Чудесно решение е клетка на балкона. Освен това ги извеждам с нагръдници на разходка и паша. На село сме им направили друга клетка на двора. Водим ги с нас на море и язовир. Така получават максимално количество натурални слънчеви лъчи.
ВНИМАНИЕ: Не оставяйте игуаните на директна слънчева светлина, без специално пригодено сенчесто и прохладно място, защото има опасност да прегреят и умрат. Не ги оставяйте свободни и без надзор на балкона – има опасност да отидат в съседите или да паднат. Не са изключение случаите, когато ги нападат птици. На балкона ми дойде сокол, колкото и невероятно да звучи това за София! Гарваните също не са опасност за подценяване. Когато сме на язовир ги пазя от щъркелите, които обикалят наоколо за жаби.
Руми