За да имате здрава и щастлива игуана …

За да имате здрава, дълголетна и щастлива игуана

e нужно да спазвате определени правила при отглеждането ѝ. Тук ще ги намерите в най-синтезиран вид. Повече подробнсти по отделните теми ще откриете в съответните секции.

Не си мислете, че щом животното е живо до момента, дори когато го отглеждате по неправилен начин, то е здраво и всичко е наред. Игуаните са студенокръвни. Метаболизмът им е по-бавен, болестите им се проявяват по-късно и лечението протича по-бавнo. Игуаните не могат да ни покажат болката и страданието си, защото нямат глас и не могат да скимтят или да издават звуци. Неспазването на правилата бавно, но сигурно ги убива.

  1. Задължително ви е необходим терариум. Нашият климат не е тропически. Липсата на необходимата температура и влажност се отразяват пагубно на здравето на игуаните и драстично съкращават живота им. Нормално е и даже е желателно игуаната да се разхожда и да общува с вас, а лятото е сезонът на разходките и слънцето, но през останалото време ѝ е нужен терариум и определени условия на отглеждане.
  2. Спазвайте стриктно температурните изисквания – терариумът трябва да е добре отоплен. Когато игуаната е болна, има нужда от повече топлина, за да се възстанови.
  3. Терариумът не трябва да е изложен на прякa слънчева светлина. Температурата се покачва твърде много и игуаната може да умре от прегряване. Преценявайте обзавеждането на терариума така, че игуаната да не се заклещи някъде или да не си скъса опашката. Не бива да има необезопасени големи височини, от които да може да падне. Това се случва изненадващо често. Добре е преходът от едно ниво към друго да е плавен. Осигурете платформи за припичане, но и катерушки за двигателната активност.
  4. Никога не отглеждайте две игуани в един терариум. Много хора решават, че е добра идея да намерят „другарче“ за „самотното“ си животно. Голяма грешка! Игуаните не страдат от самотата и, за разлика от много други видове, се чувстват чудесно. И обратното, отглеждането им в едно общо помещение винаги създава отношения на господство или съперничество, независимо дали са от един и същ или от различни полове. Eдната игуана се оказва в „капан“, от който не може да избяга, както би направила това в природата. За това може да няма видими признаци. Това, че не ги виждате да „се карат“, не означава, че се чувстват добре. Затова, ако решите да отглеждате няколко игуани – ВИНАГИ в отделни терариуми. Те могат да се разхождат заедно или да се припичат на кухненския прозорец, но всеки трябва да има своята неприкосновена територия.
  5. На открито не оставяйте игуаната си на пряка слънчева светлина, без прохладно и сенчесто място, на което да се скрие. Може да загине от прегряване. Има много такива случаи. Тъй като са студенокръвни и нямат собствен механизъм за контрол на температурата, за тях прегряването и преохлаждането са еднакво опасни.
  6. Давайте редовно калций. Калцият трябва да бъде чист, а не с витамин D3 и/или фосфор. При не достиг на калций, игуаните развиват метаболитно костно заболяване и умират особено мъчително. Когато заболяването стане видимо, то е вече много напреднало. Симптомите варират, според фазата на заболяването. Първите  са едва забележими – леко потрепване на крайниците. При най-тежките случаи, освен силен тремор, има и видими костни деформации – меки и изкривени муцунки или изкривен гръбнак, опашка… Гледката е зловеща! Заболяването уврежда и много вътрешни органи, и в напреднала фаза уврежданията са необратими. 
  7. Задължително подсигурете на игуаната си както естествена, нефилтрирана слънчева светлина, така и специално разработените за влечуги UVВ лампи, за да може да синтезира жизненонеобходимия ѝ витамин D3UVA лъчите са не по-малко необходими. Те имат пряко влияние върху настроението и апетита на игуаните. Напоследък все повече се предлагат комбинирани UVA/UVB лампи, което е голямо улеснение. Ние купуваме лампи от www.zoo-paradise.com. Вносители са на едни от най-добрите световни марки, има богат избор, ще ви дадат и грамотна консултация. Без витамин D3, дори да давате редовно калций, игуаната няма как да го усвои и ефектът е нулев. Затова изберете качествена УВБ лампа и калциева добавка.
  8. Трябва да се измери разстоянието от лампата до мястото, където се припича животното. Обикновената лампа не топли достатъчно, а нагряващите камъни са отречени, като противопоказни за игуаниИгуаните имат слаби рецептори и могат тежко да се изгорят. Не разчитайте, че задължително ще забележите, ако това се случи. Външните белези и рани се появяват на последен етап. Изгарянията водят до сериозни инфекции, обезводняване и болки. Не причинявайте този кошмар на любимеца си! На повечето качествени соларни и отоплителни лампи има указания за монтаж минимална и максимална дистанция от животното. Спазете ги. 
  9. Задължително осигурете влажност – ако не е достатъчна, животинката ви ще се покрие със струпеи от несменена кожа и рани, и ще развие тежки бъбречни заболявания. Игуаната сменя кожата си относително често, като влажността подпомага този процес. Ако кожата не се сменя нормално, тя започва да стяга тялото. Има много случаи на игуани с изпопадали пръсти, поради прекъснато от несменената кожа кръвообръщение – така пръстчетата им изсъхват и просто падат…
  10. Когато водите игуаната си да плува в езеро, язовир, река или море, не я дръжте дълго във водата, за да не се преохлади. Във вода бързо се охлаждат. Не пускайте рязко нагрятата игуана в хладна вода, както и обратното. Рязката промяна в температурата може да доведе до температурен шок и смърт.
  11. Правила за хранене:  Има 3 групи храни: 
    1. Препоръчителна храна: Листни растения, зеленчуци, някои плодове. (Разгледайте таблиците с храните)
    2. Храни, които да се дават в ограничени количества: за разнообразие, но не като основна храна.

         → Зелето, броколите, карфиолът и китайското зеле водят до заболяване на щитовидната жлеза.

         → Краставицата, марулята и салатата нямат хранителна стойност за игуаната и оставят организма ѝ изтощен от глад.

         → Спанакът, магданозът, морковите и червеното цвекло  водят до калциев дефицит.

    1. Забранени храни:

    Не давайте човешка, кучешка и котешка храна на игуаната си. Нищо с консерванти, брашно, захар и животински протеин (белтъчини) като месо, яйца, кашкавал, сирене и т. н. Умират твърде рано и след много страдания, от бъбречна недостатъчност или чернодробно заболяване.

    Не хранете игуаните си с брашнени червеи и скакалци. Аз давах на моите. Бяха направо пристрастени към тях. Мъжкият ми, в размножителния период, отказваше всякаква храна, но никога не можеше да устои на скакалците. Следвах разпространеното в България мнение, че на игуаните им се дават максимум по 30 гр. на седмица. На втората година женската започна да има проблеми с бъбреците и урината, а мъжкият – с черния дроб. Лечението им отне 3 месеца – лекарства, системи и много средства. Добре е, че хванахме проблема в начална фаза.      

     Всички тези храни бавно и сигурно убиват зелената игуана. Тя наедрява и хората я смятат за добре гледана и породиста. А всъщност това е една много болна игуана, подута от бъбречната недостатъчност, която е развила. Краката отичат и се отпускат (особено задните). Става все по неподвижна от болките в мускулите, ставите, меката тъкан и вътрешните органи. 

    Внимавайте за нитрати в зеленчуците, които купувате. Те са изключително опасни за игуаните. Същото важи и за химикалите, с които ги пръскат. Задължително добре измивайте плодовете и зеленчуците. Махайте корите им, за да избегнете натравяне на животното ви. Зеленолистните можете да накиснете за около половин час преди хранене. По възможност, купувайте био зелении или берете от чисти места, далеч от сметища и пътища.

    Ако искате едра и здрава игуана следвайте следните правила:

    Хранете игуаната си всеки ден с прясна храна. Поддържайте необходимата температура. Тя е жизненоважна за обмяната на веществата и стимулира апетита ѝ. Старайте се менюто да е разнообразно и на дребни късчета (изяждат повече и усвояват по-пълноценно), а твърдите храни сервирайте настъргани. Ако всеки ден ѝ давате едно и също, пък било то и най-любимата ѝ храна, я лишавате от ценни хранителни вещества. Възможно е в един момент игуаната да откаже да яде или пък да се пристрасти към определена храна, което е изключително вредно. Има „специалисти”, които след такъв еднообразен режим, препоръчват да храните игуаната си веднъж на няколко дни. Всъщност, от глад горката животинка накрая яде каквото ѝ дадат. Здравата игуана яде доста и ако това не е така – търсете причината. 

  12. Може да режете периодично ноктите на игуаната, но само върха, който е като игличка. Кухата част, където се намира живецът, не се пипа. Признак, че не е наранен живецът, е да няма кървене. Специалистите препоръчват рязане със специална ножичка за нокти за кучета и котки. Скоро ще публикуваме подробен материал за това, но и в интеренет има доста снимки и видеа. 
  13. Подберете внимателно ветеринарния лекар. Не го избирайте според цената на услугите му, а според специализацията, знанията и опита му с влечуги, и по-специално игуани.
  14. Пазете игуаната от други животни: хищници, птици, кучета, котки, змии, смоци и т. н., защото ги нападат
  15. Не хващайте игуаната за опашката и не я дърпайте. Има опасност да я „хвърли“. Противно на очакванията не е необходима много сила. Понякога е достатъчен силен уплах…
  16. Ако правите разходки – внимавайте какви нагръдници ползвате. Трябва да ги прецените така, че животното да не се измъква от тях, но и да не се наранява, докато се дърпа, да не се задуши, да не си счупи или изкълчи крайник.
  17. Внимавайте с нещата, които игуаната може да глътне – камъчета, дребни предмети, детски играчки в ярки цветове, текстил, найлонови пликове и т. н. Следете за чревно запушване, вследствие на такова поглъщане. То е фатално за животното. Не очаквайте, че игуаната не би искала да яде нещо, само защото то не е добро за нея. Ако има нещо, което да я заинтригува, тя ще го подуши. Може, докато го „подушва” с езика си, случайно да го глътне. А често го гълта просто, защото е идиот. Можете да разпознаете „запушването“ по това, че игуаната се храни, но не ходи по нужда. Нормално го правят веднъж, а при по-топли условия – два-три пъти на ден. (Изключение е периодът на разгонване). При условие, че поддържате необходимата температура и игуаната не е ходила до тоалетна, дори и след топла водна баня, говорим за запушване. Веднага заведете животното на лекар.

Пожелавам ви успех в отглеждането на здрава и щастлива зелена игуана!

Руми

Comments are closed.

error: Content is protected !!